Znáte mandaly? Že ne? Tak abychom to napravili, mám pro vás připraven dnešní příspěvek.
Slovo „mandala“ představuje sanskrtské označení pro kruh nebo oblouk. I když by vás možná napadlo, že mandaly patří jen k východním náboženstvím, opak je pravdou. S kruhovými motivy se totiž již od pradávna setkáváme také v křesťanské architektuře, a to například kostelech nebo rotundách (např. ve tvarech oken nebo v jejich vitrážích). Postupem času se začaly mandaly objevovat také v rámci arteterapie a jungiánské psychoanalýze. Právě Carl Gustav Jung je osobou, která přenesla mandaly do oblasti psychoterapie. Pokud vás jeho využití mandal zajímá, rozhodně doporučuji knihu Mandaly: obrazy z nevědomí, která stojí za přečtení, i když nejste zrovna fanoušci psychoanalýzy.
Mandaly jsou výjimečné tím, že symbolizují jednotu a rovnováhu. Můžeme je tedy využít ve chvílích, kdy jsme doslova „na roztrhání“ nebo „rozhozeni ze své rovnováhy“ a potřebuje získat zpět balanc a „dát se dohromady“. Jak uvádí Centrum Mandala: „Mandala, jako kruhový ornament, se vyskytuje ve všech dobách a kulturách. Jako kruhový obrazec se středem, z něhož (či do něhož) směřují symetricky uspořádané tvary, ovládla svět.„ Jestli vás mandaly zajímají více a chtěli byste navštívit třeba i nějaký kurz, určitě se mrkněte na stránky Centra Mandala.
Přesto, že by někdo mohl říct, že se s tématem mandal dostáváme do až příliš duchovní oblasti péče o sebe, můžeme je využít také pro svůj praktický každodenní život. Mandaly nám totiž mohou sloužit jako způsob uklidnění, zpracování různorodých emocí a zajištění prostoru pro soustředění.
A abyste si mohli vše sami vyzkoušet, vytvořila jsem pro vás soubor několika, již předkreslených mandal, které si můžete vybarvit. Je to ta nejjednodušší cesta. Pokud byste si ale mandalu chtěli sami vytvořit, vaší fantazii se rozhodně meze nekladou. Z osobní zkušenosti ale vím, že bych sama mnohdy neměla nápad, a tak jsem ráda, když si můžu hrát s barvami a dotvořit si „omalovánkovou“ mandalu.
Tak a teď se jistě ptáte. Vím něco málo o mandalách, mám staženou a vytištěnou omalovánku, fixy a pastelky vedle sebe, a co teď?
Způsobů, jak s mandalou pracovat a podle jakého principu ji dotvářet, je nespočet. V základu se ale používají dvě hlavní techniky:
- Zachyťte do mandaly svůj aktuální pocit. Každý z nás má rád nějaké barvy a některé v něm vyvolávají negativní pocit. Barvy mají hřejivé a studené tóny a podle nich tak můžeme být schopni zvolit barvy pasující našemu pocitu. Zkuste tedy nad výběrem barev příliš nepřemýšlet a chytnout pastelky nebo fixy, které vám první přijdou pod ruku. S odstupem času uvidíte, jakou náladu jste měli v ten daný den, kdy jste mandalu vybarvovali.
- Zachyťte do mandaly to, co byste z ní chtěli v budoucnu načerpat. Tato technika představuje způsob, jakým můžete mandalu používat každý den a mít ji vystavěnou na nástěnce nebo na ledničce. Při každém pohledu na ni ve vás tak může vyvolávat energii a emoce, které do ní zachytíte. Spíše než aktuální stav mysli do něj tedy vložíte to, co byste si přáli cítit.
!!Důležitá poznámka: Doporučuje se mandalu NEvybarvovat na přeskáčku, ale vždy od středu směrem ven po kružnici nebo od kraje mandaly po kružnici směrem dovnitř. Díky tomuto postupu bude mít vybarvování ještě více uklidňující účinek!
Nebaví Vás vybarvování a raději vyrážíte do přírody? I pro vás mám jeden námět. Zkuste vytvořit mandalu v přírodě za použití všeho, co uvidíte kolem sebe (větvičky, květiny, šišky, kameny, apod.). Zpočátku jsem si říkala, co je to za divný nápad, ve skutečnosti se ale jedná o krásnou a uklidňující aktivitu na čerstvém vzduchu, kterou můžete zkusit i ve skupině s přáteli. Jen se prosím snažte přírodu co nejméně ničit a spíše používat to, co už je na zemi :-).
Tak jak vám práce s mandalami šla? Zkusili jste třeba tuto techniku také někdy se svými klienty, když jste potřebovali podpořit jejich soustředění nebo pomoci jim vyjádřit své emoce? Dejte mi prosím vědět 🙂
Hezký tvořící zážitek vám přeje vaše Any