Atlas péče o sebe – 9. díl Prevence

Mám pro vás otázku za deset bludišťáků – napadly vás, jako první po přečtení nadpisu, služby sociální prevence?
Tak nějak tuším, že ano. Milí přátelé, o službách sociální prevence to dnes nebude, i když vím, že jsou to služby zajímavé a nesmírně potřebné (a pro mnohé z nás také služby srdcové).
Dnes se totiž podíváme na naše vlastní zdraví. Jak myslet na to, že jsme nejen duše, ale také tělo a obě tyto stránky jsou vzájemně propojené. Prevencí totiž doslova před-cházíme nežádoucím jevům.
Prevencí předcházíme nežádoucím jevům

Mám moc ráda citát Milana Kendy:

Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů

A přesně tak tomu je. Sama si vzpomínám na mnoho svých kolegů, kteří své zdraví podřizují práci.

Jako zástupce za všechny uvedu jeden příklad.

Jedna z mých zkušených a úžasných kolegyň mívala zdravotní potíže se žaludkem. Bylo pro ni těžké do sebe dostat i sebemenší porci jídla. Chtěla být tou správnou sociální pracovnicí, která na sebe kladla velká nároky a práci věnovala čas i v době svého volna. V rámci své práce si nestíhala připracovat ani hlídat svačiny a dobu oběda, a tak jedla jen to, co zrovna bylo, a když byl náhodou čas. Během svých návštěv v rodinách pro ni ale bylo těžké odmítnout pohostinství klientů, a tak si sem tam dala něco z jejich kuchyně, aby neurazila. Obvykle se jí ale po těžkém a často tučném jídle, na které nebylo její tělo stavěné, udělalo ještě hůř. Postupem času jsem na ní viděla čím dál větší vyčerpání a čím dál menší chuť k jídlu.

Přiznám se, že zpočátku své kariéry (a nebudu lhát – občas také dnes) jsem se přistihla při tom, že svou práci považuji za důležitější, než své fyzické potřeby. Čas od času si uvědomím, že jsem málo spala nebo zapomněla posvačit. Osobně mi trvalo velmi dlouho dojít si k tomu, že během pracovního dne musím mít režim, dostatečně pít a jíst, protože přesně to zrovna mé tělo potřebuje. Každé tělo je ale jiné. Zároveň každé tělo má obrovskou schopnost nám dát vědět, že s ním něco není v pořádku a že je jeho zdraví ohroženo. Jen to musíme chtít slyšet a vidět.

Světová zdravotnická organizace (2012) zdraví chápe jako:

stav pohody, ve kterém si jedinec uvědomuje své vlastní schopnosti, dokáže se vyrovnat s normálními stresy života, může pracovat produktivně a plodně a je schopen přispět ke své komunitě

Naše tělo nám dává najevo, že v pohodě není (ať už je to bolestí žaludku, hlavy, únavou nebo nespavostí). Mnohdy ale platí, že ve chvíli, kdy už určitou nepohodu cítíme, nějaký zdravotní problém už existuje. Pokud se ale chceme vážným nemocím vyhnout nebo alespoň zmírnit zásahy, které v souvislosti s nimi budeme muset absolvovat, je zdravotní prevence účinným řešením.

Vždy, když přemýšlím nad tím, jak pro vás jednotlivá témata péče o sebe připravit, říkám si, že je nutné, aby to byly náměty dostupné, snadno realizovatelné a celkově co nejjednodušší. Vzhledem k tomu, že jsme často zavaleni množství informací, tak zkrátka zapomínáme na to, zda jsme byli na pravidelné prohlídce u praktika (jednou za dva roky) u zubaře (alespoň jednou ročně) nebo u svého gynekologa (také alespoň jednou ročně).

Posílám vám proto tip na mobilní aplikaci neziskové organizace LOONO. Ta se specializuje na zdravotní prevenci u veřejnosti a pomáhá lidem vyznat se v tom, jak často a jakým způsobem pečovat o své zdraví.

Možná se jste už setkali s jejich kampaní #prsakoule, která vyzývá k samovyšetření prsou u žen a varlat u mužů. V jejich ROZCESTNÍKU PREVENCE se dozvíte o všech prohlídkách, na které byste neměli zapomenout (a to třeba také vyšetření očí nebo kůže, na které se často zapomíná).

V mobilní aplikaci PREVENTIVKA, kterou si může stáhnout zdarma v obchodu s aplikacemi, si nastavíte svůj osobní profil s potřebnými údaji. Aplikace vám tak sama připomene, že je třeba objednat se na preventivní prohlídku. Navíc vám také pomůže vyhledat specialistu ve vašem okolí. Zprostředkuje vám rovněž další zajímavé informace o zdraví a prevenci (například prostřednictvím podcastů, článků nebo videí). Musím říct, že sama mám z této aplikace radost, protože doslova myslí za mě a usnadňuje mi práci. Aplikace také vnímá, že pozitivní motivace k prevenci je tak nejlepší cesta, proto vás za absolvování každé prohlídky patřičně ocení.

A abyste nemuseli složitě hledat, jak jsou preventivní prohlídky nastaveny konkrétně v rámci vaší zdravotní pojišťovny, připravila jsem pro vás odkazy na největší české pojišťovny, kde naleznete vše potřebné:

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

https://www.vozp.cz/preventivni-prohlidky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

https://www.ozp.cz/pro-klienty/preventivni-prohlidky-dospeli

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

https://www.rbp213.cz/cs/pojistenci/zdravotni-sluzby/zdravotni-informace/preventivni-prohlidky/a-92/

Dejte mi vědět, jakým způsobem pečujete o své fyzické zdraví a co vám pomáhá předcházet nemocem?

Aby se vám vyhnuly zdravotní neduhy a cítili jste se dobře ve svém těle, přeje vaše Any

Zajímá Vás více o sociální práci?

POŠLETE MI SVŮJ KONTAKT A JÁ VÁS BUDU INFORMOVAT O VŠECH NOVINKÁCH, KTERÉ NA WEBU VZNIKNOU!

MOU ZÁSADOU JE, ŽE NESPAMUJI! DALŠÍ INFORMACE O OCHRANĚ SVÝCH DAT NALEZNETE V SEKCI ZÁSADY ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ.

Možná vás bude zajímat

Čokoláda pro duši sociálních pracovníků XV. – když jsme unaveni z věčného soucitu

Taky máte pocit, že už toho o syndromu vyhoření bylo napsáno hodně? Někdy vnímám, že se za něj schovává vše a spojení „ona je vyhořelá/on je vyhořený“ už se poměrně vyprázdnilo svým obsahem a představuje nějakou normu. Pravdou však je, že v reálu se můžeme setkat s více rozličnými situacemi, kdy se necítíme dobře, a přesto nenaplňujeme znaky vyhoření.

S láskou o sociální práci EP 2 – S Helenou Málkovou o podpoře neformálních pečujících

V rozhovoru s Helenou Málkovou se dotýkáme toho, co neformální pečující potřebují a že jsou cílovou skupinou, která si zaslouží pozornost sociální práce. A to navzdory tomu, že z pohledu legislativy stále zůstávají upozaděni. Mluvily jsme ale také o tom, jak těžké je pro sociální pracovnici skloubit rodičovskou a profesní roli a jak jako matka pohlíží na své další pracovní uplatnění.