Čím obdarovat sociálního pracovníka na Vánoce?

Na následujících řádcích najdete pár tipů na to, čím potěšit blízkého sociálního pracovníka. Pokud jste úplně ztracení, a děsíte se toho, že se Vánoce nezadržitelně blíží, třeba mezi těmito nápady najdete nějaký, který vás zaujme. Při sestavování seznamu jsem vycházela z vlastní zkušenosti a z dalších námětů, se kterými jsem se setkala. Zahrnula jsem zde jak levnější varianty dárků pro ty, kteří mají omezený rozpočet, tak také dražší verze dárků.

A POZOR…dočtěte až na konec, protože tam vás čeká překvapení 😉

 

DARUJTE ZÁŽITEK

Profese sociálního pracovníka není jednoduchá. Mnoho pracovníků, zvláště v těchto složitých koronavirových časech, zůstává v práci přesčas, aby se mohli věnovat potřebným lidem. Právě společný zážitek může být prostorem pro odpočinek a „vypnutí“ a zároveň pro strávení příjemného a společného času. Můžete tedy zkusit zakoupení poukazu na masáž, wellness víkend, společnou večeři, skipas nebo kurz malování.

 

DARUJTE NĚCO DOBRÉHO

Výborným způsobem, jak potěšit prakticky kohokoliv, sociální pracovníky, nevyjímaje, je darování nějaké dobroty. Po náročném dni se bude určitě hodit nějaká sladkost, jak se říká na „obalení nervů“- třeba kvalitní hořká čokoláda, oříšková směs nebo oříškové máslo, marmeláda s vysokým podílem ovoce nebo med od malých pěstitelů. Vše se dá také jednoduše dárkově zabalit.

 

DARUJTE NOHY V TEPLE

Vypadá to, že se ani zde neobejdeme bez klasického vánočního dárku – ponožek. Mám ale pocit, že v posledních letech tento dárek přestává být jen nudným a děsivým „měkkým dárkem“. Spousta firem se nyní zaměřuje na kvalitní materiály a především zajímavé potisky, které upoutají na první pohled. Mohou tak být stylovým doplňkem, ve chvíli, kdy vykouknou z kalhot nebo bot.

 

DARUJTE NĚCO NA ZAHŘÁTÍ

Kdy jindy se potřebujeme tak moc zahřát, jako v zimě. Je pravdou, že zimy možná už nejsou to, co bývaly, pokud ale trávíte celý den návštěvami klientů, přejíždíte mezi různými místy, může se snadno stát, že prochladnete. Myslím si proto, že jedním z nejlepších a hlavně praktických dárků pro sociální pracovníky je termoska nebo termo lahev na čaj nebo kávu, která zajistí dostatek (teplých) tekutin po celý den. Hlavně ale dbejte na otestování láhve, protože takové vylití nápoje v tašce dokáže pokazit nejeden jinak hezký den. Když potom dárek doplníte o balíček oblíbené kávy nebo čaje, úžasný dárek je na světě.

 

DARUJTE NĚCO VOŇAVÉHO

Aromaterapie je samostatným druhem medicíny, která se nám snaží pomocí vonných složek změnit stav mysli. Darováním něčeho voňavého tak můžeme sociálnímu pracovníkovi pomoci doslova změnit náladu k lepšímu. Často využívaným nástrojem aromaterapie je aromalampa, která může nejen prosvětlit prostor, ve kterém je umístěná, ale také provonět celou místnost. Můžete tedy vytvořit aromabalíček, obsahující lampu, pár kahánků a jednu nebo dvě lahvičky esenciálního oleje. A jaký olej zvolit? Citrusy se používají pro napumpování energie a pro podporu soustředění, levandule naopak na zklidnění a spánek a eukalyptus pročistí dýchací cesty. Zvolit můžete také směs éterických olejů, třeba tu vánoční, která obvykle obsahuje skořici, vanilku, hřebíček a další, typicky vánoční, přísady. Pozor si však dejte na alergie, které může obdarovaný sociální pracovník mít. Některé oleje rovněž nelze používat v těhotenství.

 

DARUJTE NĚCO OSOBNÍHO

Ne nadarmo se říká, že lidem, kteří při nějaké katastrofě přišli o svůj domov, nejvíce chybí jejich fotografie. Zachycují totiž naše vzpomínky, které nás utvářely a posouvaly životem. I když tedy nemáte velký finanční rozpočet na pořízení dárku, nechat vyvolat fotografii a dát ji do rámečku společně s věnováním, můžete i s velkým malým rozpočtem. Kdo se naopak bude chtít pustit do náročnější disciplíny, ten může vytvořit celé fotoalbum společně s popisky a vzpomínkami, které se k daným fotkám vztahují. Takové fotoalbum poté bude pro vašeho blízkého sociálního pracovníka podporou v těžkých časech, protože jej přenese do dob, kdy bylo vše hezké a hlavně, utvrdí jej v tom, že jsou stále kolem něj lidé, kteří jej mají rádi. Fotky lze zároveň umístit na různé předměty, jako jsou hrnečky, a podobně.

 

DARUJTE NĚCO NA ZAPITÍ

Asi to zní, že zde vyzývám k podpoře alkoholismu, ale opak je pravdou. Sama za sebe spíše volím nealko variace veškerých nápojů, mám ale pochopení také pro ty, kteří si rádi dají skleničku vína nebo něčeho ostřejšího a neodsuzuji je hned za to. Nedávno jsem narazila na parádní nápad na dárek. Jedná se o „balíček na svařák“, který obsahuje víno a domácí směs koření a cukru. Stačí tedy do malého celofánového sáčku přidat hřebíček, kostkový cukr, vanilkový lusk, skořici, badyán a kolečka sušeného pomeranče. Sáček už se potom jen šňůrkou připevní k lahvi vína. A dárek je hotov.

 

DARUJTE NĚCO NA ZÁDA

Podle názvu byste možná hádali, že dalším tipem je nějaký přípravek na bolesti zad, a neříkám, že i ten se někdy nebude hodit. Spíš mám ale na mysli pořádný a kvalitní batoh nebo větší tašku, která vašemu blízkému sociálnímu pracovníky nebude ničit záda, ale bude zároveň také jeho pomůckou při cestování a přejíždění. Prostorem, kam se vejde vše potřebné, a ještě něco na víc.

 

DARUJTE USNADNĚNÍ PRÁCE

A zde se dostáváme k finančně náročnějším dárkům. V poslední době nabývá na významu věnování více pozornosti vlastnímu času a stanovování si priorit. Pro spoustu lidí, kteří pociťují vyčerpanost, je právě tendence zvládnout vše velkým problémem. Čas je pouze jeden a musíme si určit, čemu jej budeme věnovat. Proto mezi tipy na dárky pro mnohdy vytížené sociální pracovníky, nesmí chybět domácí pomocníci a vychytávky. Třeba robotický vysavač, který vysaje sám když nikdo není doma. Nebo kuchyňský robot, který sám hněte a míchá těsto, aniž bychom se s ním museli dřít. To všechno usnadní práci a dá prostor těm zábavnějším činnostem.

 

DARUJTE DENÍK

A jako poslední námět na dárek pro sociálního pracovníka, jsem si nachystala malé překvapení. Připravila jsem pro Vás snadno ke stažení Deník aktivit sociálního pracovníka, který představuje zkrácenou verzi Deníku sociálního pracovníka pro ty, kteří se chtějí sami sobě věnovat, ale psaní deníku pro ně není z jakéhokoliv důvodu vhodné. Můžete jej vytisknout a darovat blízkému sociálnímu pracovníkovi jako osobní dar, který mu pomůže dále se rozvíjet.

Deník v původní nezkrácené podobě naleznete zde:

Ať už jste si z popsaných nápadů vybrali, nebo ne, moc vám přeji, abyste si užili krásné chvíle společně se všemi, které máte rádi. Koneckonců, to je právě ten největší dar. Možná jsme na to dříve zapomněli, ve světle posledních dnů, ale pocit blízkosti a náklonnosti je skutečně to nejdůležitější.

KRÁSNÉ VÁNOCE VÁM PŘEJE ANY

Zajímá Vás více o sociální práci?

POŠLETE MI SVŮJ KONTAKT A JÁ VÁS BUDU INFORMOVAT O VŠECH NOVINKÁCH, KTERÉ NA WEBU VZNIKNOU!

MOU ZÁSADOU JE, ŽE NESPAMUJI! DALŠÍ INFORMACE O OCHRANĚ SVÝCH DAT NALEZNETE V SEKCI ZÁSADY ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ.

Možná vás bude zajímat

Čokoláda pro duši sociálních pracovníků XV. – když jsme unaveni z věčného soucitu

Taky máte pocit, že už toho o syndromu vyhoření bylo napsáno hodně? Někdy vnímám, že se za něj schovává vše a spojení „ona je vyhořelá/on je vyhořený“ už se poměrně vyprázdnilo svým obsahem a představuje nějakou normu. Pravdou však je, že v reálu se můžeme setkat s více rozličnými situacemi, kdy se necítíme dobře, a přesto nenaplňujeme znaky vyhoření.

S láskou o sociální práci EP 2 – S Helenou Málkovou o podpoře neformálních pečujících

V rozhovoru s Helenou Málkovou se dotýkáme toho, co neformální pečující potřebují a že jsou cílovou skupinou, která si zaslouží pozornost sociální práce. A to navzdory tomu, že z pohledu legislativy stále zůstávají upozaděni. Mluvily jsme ale také o tom, jak těžké je pro sociální pracovnici skloubit rodičovskou a profesní roli a jak jako matka pohlíží na své další pracovní uplatnění.