Schválně se dovolím zeptat. Co se vám vybaví při zmínění slova TEORIE? Možná něco jako: „Brr… šedivá je teorie, zelený strom praxe!“
Je mi jasné, že pojmem „teorie“ mnohé odradím od dalšího čtení. I tak bych ale toto téma srozumitelnou a především PŘEHLEDNOU formou otevřela v dnešní Čokoládě pro duši sociálních pracovníků.
Spousta z nás vnímá sociální práci jako aplikovanou a praktickou disciplínu, pro kterou je teorie (a splnění povinného vzdělávání) sice nezbytným základem, společně bez nadšení a praktických zkušeností je však základem nedostatečným.
Setkávám se také s tím, že někteří sociální pracovníci pohlíží na vše spojené se slovem „teorie“ s despektem. Přiznám se, že během svého studia, a také v začátcích praxe, jsem to měla podobně a často jsem se ptala: „K čemu mi vůbec takové kvantum teoretických informací bude? Potřebuji hlavně vědět, jak TO (myšleno například jednání s klientem) dělat.“
Protože je ale reflexe nedílnou a potřebnou součástí naší profese, připravila jsem pro vás souhrn toho, jak vlastně teorii, model, přístup a metodu definovat. Díky tomu můžeme přinést větší přehlednost do své praxe. Pochopení toho, co který z těchto pojmů značí, má vliv na to, jak jej používáme a jak s ním dále pracujeme.
Teorie není nic jiného než pokus vysvětlit různorodé životní situace a sociálních vztahy.
Siobhan Maclean
Pokud máte chvilku času, zkuste prosím před přečtením dalšího textu sami ve své mysli definovat pojmy TEORIE, MODEL, METODA A PŘÍSTUP.
Budu ráda za vši zpětnou vazbu, co vás k jednotlivým bodům napadá, a zda přiblížení níže, které jsem založila na definování britské učitelky sociální práce a autorky knih o teoriích sociální práce Siobhan Maclean, je jasné a odráží vaše osobní zkušenosti.
Teorie
Teorie nám v sociální práci slouží k definování toho, co se děje, proč se to děje a k určení toho, co se bude dít dále.
CO + PROČ + PREDIKCE = POROZUMĚNÍ = TEORIE
A co to tedy znamená v naší každodenní realitě?
Když se setkáváme s klientem, potřebujeme zjišťovat, co se v jeho životě děje, proč nás vyhledal, co je příčinou jeho potíží a hledáme společně způsob, jakým by mohl být problém vyřešen (nebo zmírněny jeho dopady na klienta). V rámci spolupráce přemýšlíme nad riziky, které současný stav může mít na budoucnost klienta (a predikujeme tak možné nežádoucí jevy).
I když tedy tvrdíme, že žádné teorie nepotřebujeme a nepoužíváme, ve skutečnosti je používáme každý den – i když ne vždy vědomě.
Příkladem teorie může teorie citové vazby (attachment theory), protože nám vysvětluje, co je citová vazba, kde v rámci vztahů pramení, jaký je její význam a jakým způsobem určuje další vývoj dítěte v budoucnu.
TEORIE NÁM POMÁHÁ POROZUMĚT PROBLÉMU
Model
Teorie nám však neříká, co je potřeba udělat k tomu, aby došlo k situaci klienta ke změně (nepopisuje tedy, jakým způsobem intervenovat). Pokud se tedy ptáme na to, jak klientovi pomoci k řešení, musíme použít model.
STANOVENÍ POSTUPU INTERVENCE = MODEL
Příkladem může být úkolově orientovaný model (v češtině často nazýván přístup). A to proto, že nám ukazuje cestu, jakým způsobem postupovat při práci s klientem, abychom dosáhli změny.
MODEL PŘINÁŠÍ „NÁVOD“ NA ŘEŠENÍ PROBLÉMU.
Metoda
A nyní se do toho můžeme trochu zamotat. Přidávám totiž ještě další pojem – a sice pojem metoda. I ten je totiž spojen s pojmy teorie a model, představuje ale něco jiného.
Jedná se o specifický nástroj nebo techniku, kterou používáme při práci s klienty. Metoda tedy je dílkem skládačky celého modelu. Pokud používáme určitou metodu, neznamená to jistě, že používáme celý model.
TECHNIKA/KONKRÉTNÍ NÁSTROJ = METODA
Zejména pro začínající sociální pracovníky (ale pochopitelně nejen pro ně) je však dobré vědět, odkud vybraná metoda pramení a v jakém modelu má svůj základ.
Stejně jako pro předchozí body, i zde máme příklad – pramenící z přístupu orientovaného na řešení, a sice tzv. GEMS otázky. Jednotlivá písmenka tvoří zkratku typů otázek, které jsou v pomáhajícím rozhovoru používány:
G – goals (otázky zaměřující se na cíle klienta)
E – exceptions (otázky zaměřující se výjimky ze současného stavu)
M – miracle (zázračná otázka)
S – scaling (škálovací otázky)
Přístup
Blížíme se do finále, a jste úžasní, že pokračujete dál ve čtení. Posledním bodem, na který se dnes zaměříme, je pojem přístup. Ten lze popsat jako celkové pojetí naší práce a způsob jejího vedení. S trochou nadsázky lze říci, že náš vlastní přístup ovlivňuje všechny dříve zmíněné body – tedy jaké teorie, modely a metody pro svou práci volíme.
CELKOVÝ ZPŮSOB SMÝŠLENÍ = PŘÍSTUP
Pravděpodobně už během studia jste si říkali, že některý přístup je vám bližší, zajímá vás a jiný naopak méně. Každý z nás má tendenci tíhnout trochu jinam a je třeba mít na paměti, že tato naše tendence má další vliv na nahlížení na klienta a jeho životní situaci a na podobu, jakou realizujeme vybrané modely praxe.
A ani zde neponechám vysvětlení bez příkladu. Tím může být třeba anitiopresivní přístup, který v případě, že je nám blízký, významně ovlivňuje teorie o životní situaci klienta a další metody a modely, kterými ji vysvětlujeme a na které budeme chtít v rámci intervence a spolupráce s klientem působit (např. strukturální problémy, diskriminace klienta, apod.).
Teorie je v sociální práci jako jídlo. Představuje „výživu“ sociální práce a stejně tak poukazuje na to, že jídlo volíme vždy podle konkrétní situace (například na snídani jíme něco jiného než při slavnostní večeři).
Přístup představuje naše oblíbené jídlo, které ale rovněž mnohdy upravujeme dle toho, s kým ho zrovna sdílíme (nebo v jakých podmínkách se „stravujeme“). Přístup je zároveň takovým „ochucovadlem“ zvoleného modelu a dokáže tak měnit jeho finální podobu.
A jako malý doplněk na závěr ještě připojuji jinou analogii pojmů teorie, model, metoda a přístup, pokud se vám zdá, že stále máte ve všem ještě trochu zmatek:
HLAVA – SRDCE – RUCE
Hlava = teorie (pochopení problému)
Srdce = přístup (naše směřování, ke kterému tíhneme, které je našemu srdci blízké)
Ruce = model (dovednosti, které používáme v praxi k řešení situace klienta)
Nástroj v rukou = metoda (konkrétní nástroj, který naše ruce mohou použít)
Krásné dny přeje Vaše Any