Čokoláda pro duši sociálních pracovníků XIV. – když naši práci nikdo neocení

Jak trávíte poslední dny? Máte čas a příležitost pro to, zreflektovat svou prozatímní profesní cestu a setkali jste se s oceněním své práce třeba od kolegů nebo vedoucích?
Pokud je Vaší odpovědí „ne“, tak prosím nezoufejte. To, že ocenění není vysloveno neznamená, že pro něj není důvod. Ba naopak, mnozí si zvykli, že my sociální pracovníci přeci fungujeme i bez jakýchkoliv pochval. 
V rámci dnešní Čokolády pro duši sociálních pracovníků bych ráda shrnula pár důležitých myšlenek těm, kteří mají pocit, že se ocenění snad nikdy nedočkají.
1) Sociální práce má pozitivní dopad na jedince i společnost.
2) SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK = ČLOVĚK, KTERÝ PODPORUJE POZITIVNÍ ZMĚNU
3) Sociální pracovníci projevují zájem o člověka ve chvílích, kdy se nikdo jiný nezajímá.
4) Kdyby bylo pomáhání sportem, sociální pracovníci by patřili ke zlatým medailistům. 
5) Sociální pracovníci nenabízí hodnocení, ale pomocnou ruku.
6) Sociální pracovníci mají moc měnit slzy ve smích a chaos v klid. Dodávají pocit, že člověk není na své potíže sám.

A aby o přínosu sociálních pracovníků věděli také všichni kolem vás, můžete si v práci na nástěnce nebo v rámečku vystavit jednu z verzí plakátu, který přikládám v příloze.

V souboru naleznete obě genderové varianty a také dva grafické návrhy i pro ty, kteří zrovna nejsou fanoušci růžové barvy a květin v grafice. NEZAPOMEŇTE SI TEDY PLAKÁTY STÁHNOUT!

TIP na závěr:

Mým velkým doporučením je, abyste si uchovávali (třeba ve složce nebo krabici) vzpomínky na to, kdy vás někdy někdo ocenil. Vzpomínám si na moment, kdy jsem opouštěla pracovní místo a v emailu se se mnou lidé moc hezky loučili. Zmiňovali to, jak jsem jim pomohla nebo čeho si na mě váží. Je škoda o takovou zpětnou vazbu přijít. Vytvořte si proto své místo, kam budete každou takovou zmínku (větu, obrázek, text emailu nebo smsky) ukládat a když budete mít pocit, že nedaří ale vůbec nic, otevřete ji! Takový box bude pomyslnou bonboniérou s jednotlivými bonbóny, které vám vždy zlepší náladu.

Krásné dny a oceňující okolí, které se Vás bude vážit, přeje Vaše Any

 

Zajímá Vás více o sociální práci?

POŠLETE MI SVŮJ KONTAKT A JÁ VÁS BUDU INFORMOVAT O VŠECH NOVINKÁCH, KTERÉ NA WEBU VZNIKNOU!

MOU ZÁSADOU JE, ŽE NESPAMUJI! DALŠÍ INFORMACE O OCHRANĚ SVÝCH DAT NALEZNETE V SEKCI ZÁSADY ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ.

Možná vás bude zajímat

Čokoláda pro duši sociálních pracovníků XV. – když jsme unaveni z věčného soucitu

Taky máte pocit, že už toho o syndromu vyhoření bylo napsáno hodně? Někdy vnímám, že se za něj schovává vše a spojení „ona je vyhořelá/on je vyhořený“ už se poměrně vyprázdnilo svým obsahem a představuje nějakou normu. Pravdou však je, že v reálu se můžeme setkat s více rozličnými situacemi, kdy se necítíme dobře, a přesto nenaplňujeme znaky vyhoření.

S láskou o sociální práci EP 2 – S Helenou Málkovou o podpoře neformálních pečujících

V rozhovoru s Helenou Málkovou se dotýkáme toho, co neformální pečující potřebují a že jsou cílovou skupinou, která si zaslouží pozornost sociální práce. A to navzdory tomu, že z pohledu legislativy stále zůstávají upozaděni. Mluvily jsme ale také o tom, jak těžké je pro sociální pracovnici skloubit rodičovskou a profesní roli a jak jako matka pohlíží na své další pracovní uplatnění.