Nejen na začátku roku, ale mnohdy i v jeho průběhu, narazíme na potřebu přehodnotit své plány. I když je tedy přelom roku často vnímán jako nový začátek, potřebu změny můžeme cítit kdykoliv během roku.
V dnešním článku se proto podíváme na to, jak naše vize fungují a jak si je můžeme zrevidovat nebo zcela nově nastavit! A proč?
Vize je cestou z krize!
Michelle Losekoot
Oblíbená česká online marketérka Michelle Losekoot používá heslo „Vize je cestou z krize“ pro mnoho svých projektů. Když totiž narážíme na opakované překážky na své cestě, je celkem snadné se ptát: „Má to vůbec smysl?“ Říkám to i ze své vlastní zkušenosti, kdy jsou v rámci tvorby webu Skvělí lidé momenty, které je pro mě těžké překonat. Vždy se vracím k tomu, proč jsem s tvorbou webu vlastně započala.
„Životní cíle nám umožňují autenticky sledovat směřování, které si sami zvolíme, a užít si pocit úspěchu, když jich dosáhneme. To znamená, že i snaha být tím nejlepším, co můžeme, někdy vede ke štěstí sama o sobě.“ (positivepsychology.com)
Pojďme si proto společně vytvořit svou vlastní nástěnku vizí pro nadcházející období (nebo také „vision board“, jak se jí říká anglicky)!
Určeme si cíle
Stanovení toho, co bude naším cílem v daném roce je prvním, ale docela náročným krokem. Pomoci nám mohou následující otázky:
1. Kým chci být? Co bych si přál/a, aby mě charakterizovalo (například chtěla bych být vzdělanější, s jinými pracovními zkušenostmi, argumentačně odolnější nebo cokoliv jiného)?
2. Kde bych chtěl/a ve svém životě za rok být (například chtěla bych být ve větší fyzické kondici a udržovat si zdraví nebo chtěla bych postoupit ve své kariéře na vyšší a zodpovědnější funkci)?
3. Jaké zkušenosti bych chtěl/a získat (například chtěla bych se naučit lépe odpočívat od práce, vymezit si hranice ve vztazích a podobně)?
4. Proč je pro mě dosažení zrovna tohoto cíle tak důležité? Zde je třeba nalít si čistého vína a hledat spíše cíle, které vycházejí přímo z nás (vnitřní motivace) a ne z našeho okolí (vnější motivace – například chci, aby mě lidé měli raději, hodnotili mě jako krásnou a štíhlou). Cíle založené na vnější motivaci nám totiž zpravidla nevydrží tak dlouho a nejsme pro jejich naplnění tolik nadšení.
Dejme cílům vizuální podobu
Dlouho jsem si myslela, že stačí si svůj cíl popsat. Opak je pravdou – je třeba si ho vizualizovat. Představit si, jakou bude mít konkrétní podobu, protože jedině tak pro nás bude představa více hmatatelná, reálná a dosažitelná. Možná i proto se například v terapii používá cvičení s obrázkovými kartami, kdy si má klient vybrat jednu kartu, která jej charakterizuje nyní a jednu, jakou by si přál, aby jej charakterizovala. Zkuste najít na internetu nebo v časopisech obrázek, který nejlépe vystihuje váš pocit při dosažení cíle. A u každého se zeptejte, zda skutečně vystihuje to, po čem toužíte.
Připojme k cílům afirmace a citáty
Díky citátům si udržíme naději a motivaci pro naplnění cíle i v časech, kdy se nám nebude dařit. Afirmace by nás měly utvrdit v tom, že cíle skutečně můžeme dosáhnout, a ne naopak, že se jedná o nesplnitelné přání. Při jejich výběru je dobré zkusit si představit, co vám bude vaše hlava našeptávat ve chvílích krize („na to nemáš“, „cíl je moc vysoko“, „jsi neschopný/á“). Afirmace pak mohou cílit přímo na tyto negativní myšlenky. Pro každého bude platit něco jiného, posílám ale pro představu pár ukázek:
„Stále se učím, jsem na cestě ke svému cíli.“
„Můj potenciál je nekonečný.“
„Vytvářím si život, který chci žít.“
„Nic mě nemůže zastavit.“
„Věřím si a vím, že i chyby mě posouvají dopředu.“
A aby se vám s vaší vizí pracovalo jednodušeji, posílám vám také malou šablonu, kterou můžete, ale také nemusíte využít.
Splnění vašich vizí a přání v celém roce 2023 (a nejen v něm) přeje vaše Any