Čokoláda pro duši sociálních pracovníků III. – jak na vizi

Nejen na začátku roku, ale mnohdy i v jeho průběhu, narazíme na potřebu přehodnotit své plány. I když je tedy přelom roku často vnímán jako nový začátek, potřebu změny můžeme cítit kdykoliv během roku.

V dnešním článku se proto podíváme na to, jak naše vize fungují a jak si je můžeme zrevidovat nebo zcela nově nastavit! A proč?

Vize je cestou z krize!

Michelle Losekoot

Oblíbená česká online marketérka Michelle Losekoot používá heslo „Vize je cestou z krize“ pro mnoho svých projektů. Když totiž narážíme na opakované překážky na své cestě, je celkem snadné se ptát: „Má to vůbec smysl?“ Říkám to i ze své vlastní zkušenosti, kdy jsou v rámci tvorby webu Skvělí lidé momenty, které je pro mě těžké překonat. Vždy se vracím k tomu, proč jsem s tvorbou webu vlastně započala.

„Životní cíle nám umožňují autenticky sledovat směřování, které si sami zvolíme, a užít si pocit úspěchu, když jich dosáhneme. To znamená, že i snaha být tím nejlepším, co můžeme, někdy vede ke štěstí sama o sobě.“ (positivepsychology.com)

Pojďme si proto společně vytvořit svou vlastní nástěnku vizí pro nadcházející období (nebo také „vision board“, jak se jí říká anglicky)!

Určeme si cíle

Stanovení toho, co bude naším cílem v daném roce je prvním, ale docela náročným krokem.  Pomoci nám mohou následující otázky:

1. Kým chci být? Co bych si přál/a, aby mě charakterizovalo (například chtěla bych být vzdělanější, s jinými pracovními zkušenostmi, argumentačně odolnější nebo cokoliv jiného)?

2. Kde bych chtěl/a ve svém životě za rok být (například chtěla bych být ve větší fyzické kondici a udržovat si zdraví nebo chtěla bych postoupit ve své kariéře na vyšší a zodpovědnější funkci)?

3. Jaké zkušenosti bych chtěl/a získat (například chtěla bych se naučit lépe odpočívat od práce, vymezit si hranice ve vztazích a podobně)?

4. Proč je pro mě dosažení zrovna tohoto cíle tak důležité? Zde je třeba nalít si čistého vína a hledat spíše cíle, které vycházejí přímo z nás (vnitřní motivace) a ne z našeho okolí (vnější motivace – například chci, aby mě lidé měli raději, hodnotili mě jako krásnou a štíhlou). Cíle založené na vnější motivaci nám totiž zpravidla nevydrží tak dlouho a nejsme pro jejich naplnění tolik nadšení.

Určeme si cíle

Dejme cílům vizuální podobu

Dlouho jsem si myslela, že stačí si svůj cíl popsat. Opak je pravdou – je třeba si ho vizualizovat. Představit si, jakou bude mít konkrétní podobu, protože jedině tak pro nás bude představa více hmatatelná, reálná a dosažitelná. Možná i proto se například v terapii používá cvičení s obrázkovými kartami, kdy si má klient vybrat jednu kartu, která jej charakterizuje nyní a jednu, jakou by si přál, aby jej charakterizovala. Zkuste najít na internetu nebo v časopisech obrázek, který nejlépe vystihuje váš pocit při dosažení cíle. A u každého se zeptejte, zda skutečně vystihuje to, po čem toužíte.

Dejme cílům vizuální podobu

Připojme k cílům afirmace a citáty

Díky citátům si udržíme naději a motivaci pro naplnění cíle i v časech, kdy se nám nebude dařit. Afirmace by nás měly utvrdit v tom, že cíle skutečně můžeme dosáhnout, a ne naopak, že se jedná o nesplnitelné přání. Při jejich výběru je dobré zkusit si představit, co vám bude vaše hlava našeptávat ve chvílích krize („na to nemáš“, „cíl je moc vysoko“, „jsi neschopný/á“). Afirmace pak mohou cílit přímo na tyto negativní myšlenky. Pro každého bude platit něco jiného, posílám ale pro představu pár ukázek:

„Stále se učím, jsem na cestě ke svému cíli.“

„Můj potenciál je nekonečný.“

„Vytvářím si život, který chci žít.“

„Nic mě nemůže zastavit.“

„Věřím si a vím, že i chyby mě posouvají dopředu.“

připojme k cílům afirmace a citáty

A aby se vám s vaší vizí pracovalo jednodušeji, posílám vám také malou šablonu, kterou můžete, ale také nemusíte využít.

Splnění vašich vizí a přání v celém roce 2023 (a nejen v něm) přeje vaše Any

Zajímá Vás více o sociální práci?

POŠLETE MI SVŮJ KONTAKT A JÁ VÁS BUDU INFORMOVAT S NOVINKAMI A SPECIÁLNÍMI MATERIÁLY, KTERÉ PRO WEB VZNIKNOU!

POZOR! NOVĚ BUDOU VŠICHNI ODBĚRATELÉ NOVINEK DOSTÁVAT TAKÉ MAILOVOU PORCI INSPIRACE PROSTŘEDNICTVÍM SERIÁLU ČOKOLÁDA PRO DUŠI SOCIÁLNÍCH PRACOVNÍKŮ!

MOU ZÁSADOU JE, ŽE NESPAMUJI! DALŠÍ INFORMACE O OCHRANĚ SVÝCH DAT NALEZNETE V SEKCI ZÁSADY ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ.

Možná vás bude zajímat