DĚKUJI ZA TO, ŽE JSTE TU SE MNOU BYLI V ROCE 2020

…A JAKÝ JE PLÁN NA DALŠÍ ROK 2021?

Rok 2020 byl bez pochyb jízda. Místy bohužel dosti drsná a vedoucí někam, kde nikdo z nás nechce být. Hodně jsem přemýšlela o tom, jestli nám tato doba může taky něco přinést. A přiznám se, že některé dny jsem cítila jen vztek, bezradnost a nejistotu. Vztek z toho, že nevím, co zítra nebudu smět dělat, bezradnost v tom, že nemám moc cokoliv změnit a nejistotu v tom, zda koronavirus nezasáhne mé blízké. Když to ale celé sečtu, myslím, že nám celá doba hodně přinesla. 

Asi si více začínáme vážit věcí, které pro nás byli dříve obyčejné nebo samozřejmé – jako třeba jít si posedět s přáteli do restaurace nebo na kávu s kámoškou, zajít si zaplavat, setkat se s prarodiči nebo jet na prodloužený víkend do hotelu. Všechno toto je totiž teď něčím, čeho jsme se museli na neurčitě dlouho vzdát. 

Krize nám ale ukázala také to, že sociální práce dokáže naplno využít jedné své hlavní charakteristiky, kterou je schopnost přizpůsobit se. Sociální pracovníci po celou dobu zvládli poskytovatel pomoc a podporu těm, kteří to potřebují. Naučili se více využívat komunikační technologie a fungovat i za značně omezených podmínek. 

Ukázalo se rovněž, že sociální práce kráčí správným směrem, když se v poslední době snaží o změnu systému pobytových služeb. Epidemie totiž potvrdila, že velká pobytová zařízení pro různé cílové skupiny lidí, nejsou tím ideálním řešením. Uživatelé těchto služeb totiž prožívali mnoho dní v izolaci od svých blízkých a zároveň byli vystaveni většímu riziku nákazy. 

Nově jsme se začali se sociálními pracovníky v hlavním televizním časem setkávat jako s lidmi, kteří zvládají výborně svou práci. A to je velký rozdíl oproti minulosti, kdy měli sociální pracovníci v televizi podobu nabroušené paní v kostýmku, která odebírá děti. Díky svým schopnostem, jste tak dali vědět české společnosti, že jste a budete potřeba! To je obrovský úspěch, za který vám moc děkuji!

Nevíme, co nás v příštím roce čeká, a jakou zkoušku budeme muset zvládnout. Jsem si ale jistá, že sociální práce disponuje takovými lidmi, kteří v ní dokáží obstát.

Rok 2020 byl zároveň prvním rokem existence tohoto webu. I když mi to přijde jako včera, mé první dítě se zrodilo právě 27.12.2019. A stejně jako každé dítě se má ještě hodně co učit. I tak mám ale velkou radost z toho, co vše se podařilo. Web během roku získal aktuální grafický kabát, můžete si na něm přečíst všech 24 článků v plné verzi a můžete rovněž začít využívat Deník sociálního pracovníka, který považuji za nejzajímavější počin tohoto roku. Co je ale nejlepší, web si našel cestu k sociálním pracovníkům a mnohé zaujal natolik, že se přidali ke komunitě Skvělých lidí, kteří si váží jak své profese, tak také sami sebe. To je pro mě tou největší odměnou a také motivací pro další práci na webu. Budu se tedy snažit web i nadále rozšiřovat o zajímavý obsah pro vás všechny. Doufám, že budete u toho!

A co je tedy na webu v plánu do budoucna?

V příštím roce 2021 bych chtěla dát prostor přímo vám, sociálním pracovníkům, a zahrnout do obsahu webu také informace “z první ruky”, získané v rámci mých stáží v organizacích, poskytujících sociální služby a tedy také různé druhy pomoci. 

Těšit se můžete také na zcela nový projekt pro začínající sociální pracovníky Start me up, který se zaměřuje na ty, kteří se chtějí ponořit do vod sociální práce, ale ve svých začátcích naráží na mnohé obtíže. 

Nechci zapomenout také na motivaci, která je jedním ze základních kamenů úspěšného profesního, ale také osobního života. Jako malou ochutnávku a zároveň poděkování za to, že jste pro mě neustálým zdrojem nápadů a námětů, jsem pro vás připravila několik karet s inspirujícími citáty, které si můžete kamkoliv pověsit.

Karty pro inspiraci ke stažení zde

Je toho tedy hodně, co nás společně čeká. Tak tedy vzhůru do roku 2021!

Na další skvělý rok s vámi, skvělými lidmi, se těší vaše Any

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *