Co se Vám vybaví, když řeknu slovo čára? Mě jako první napadá čára života na dlani, ze které může nějaká věštkyně vyčíst, co mě čeká a nemine. Tedy pokud tomu člověk věří. A hned v záhy si vzpomenu na svá studentská léta strávená v Brně. Slovo „na čáře“ bylo doslova pojem, bez kterého nikdo nikam nevyrazil Označoval totiž známý meeting point tedy místo setkávání přímo v centru města, odkud dál vyrážíte do jeho víru.

V něčem podobné a v něčem rozdílné, je pojetí čáry v podání organizace Podané ruce, o.p.s. Tato organizace totiž vytvořila zcela novou aplikaci, která pomáhá nejen lidem bez domova, získat informace o tom, jaké služby mohou kde v Brně využít. Propojuje tedy Brno a určité životní cesty, které může svými aktivitami zjednodušit.

Aplikaci lze jednoduše a zdarma stáhnout v mobilním obchodu. Sama jsem si vyzkoušela její fungování a musím přiznat, že prostředí aplikace je velmi přehledné a jednoduché. Co velmi oceňuji, je schopnost aplikace flexibilně reagovat na aktuální mimořádnou situaci, která souvisí s pandemií koronaviru. Prostřednictvím aplikace jsou tedy uživatelé zásobováni informacemi o tom, jak se situace ve městě vyvíjí, jaké služby jsou omezeny a jaké nové naopak mohou využít. Je totiž velmi složité aktuální informace zprostředkovávat i těm, s nimiž pracovníci služeb nejsou (nebo nyní s ohledem na zajištění bezpečnosti nemohou být) v pravidelném kontaktu. Takto ale mohou být informace zprostředkovány mnohem širšímu spektru lidí. Obdivuji také, že tvůrci mysleli na všechny možné souvislosti situace osob bez přístřeší nebo v krizové situaci, a tak v aplikaci naleznete kromě odkazů na sociální služby a pobytová zařízení také informace o tom, kde je možné zajistit si pitnou vodu, využít veřejné toalety zdarma, nabít si telefon a podobně.

Právě nový a zajímavý přístup organizace je důvodem, proč jsem se rozhodla aplikaci zmínit v rámci své rubriky Nápady z praxe. V ní se budete setkávat se zajímavými nápady z oblasti sociální práce. A protože takových nápadů je nepřeberné množství, myslím, že mám na následujících 20 let o čem psát. Pokud byste chtěli upozornit na podobný skvělý nápad, na kterém pracujete Vy nebo někdo kolem Vás, určitě budu ráda, když mě kontaktujete na webu nebo facebooku a společně tak budeme moci dobré nápady šířit dál. 

Pokud organizaci Podané ruce neznáte, tak ještě na závěr krátce přiblížím její činnost. Organizace se věnuje oblasti prevence a léčby návykového chování, duševnímu zdraví, programům pro děti a mládež, programům postpenitenciární péče, ochraně veřejného zdraví, programům na podporu a rozvoj etnických skupin a dalším aktivitám. Je podstatným partnerem v oblasti prevence a léčby závislostí a v oblasti práce s dětmi a mládeží. Jestli Vás zajímají informace o konkrétních aktivitách, službách a projektech organizace, určitě doporučuji přečíst si její výroční zprávu a případně také navštívit její stránky.

Moc Vás zdraví Vaše Any

Zdroje k článku

https://podaneruce.cz/
https://issuu.com/rosanetek/docs/vz2019_podane_ruce_web
https://aktualne.podaneruce.cz/mobilni-aplikace-cara/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *