Zima je stále v plném proudu. A jako období, kdy v přírodě vše tak trochu usíná, prosím zvolněte i vy a najděte si každý den alespoň 20 minut pro to, co vám dělá radost.
A protože venku je stále brzy tma a zima, napadlo mě, že si v Čokoládě pro duši připravíme něco dobrého na zahřátí. Dnes si tedy konečně uvaříme tu reálnou pravou čokoládu!
Na mlsání přeci nemusíme mít hromady času. Abychom měli krásný den, stačí mnohem méně.
Naším dnešním průvodcem bude kniha Radost z ticha polárníka Erlinga Kaggeho. Ten vyzývá, abychom hledali klid především v sobě a v přírodě. Vnitřní klid si tak budeme schopni navodit i na rušných místech v samém centru New Yorku. Klid je tedy podle něj spíše o nastavení mysli než o faktickém tichu. To je totiž v dnešní době už tak trochu luxusem. Zkusme proto během dnešních dvaceti minut vytvořit klidné prostředí pro své chuťové pohárky.
Věřím, že ticho v sobě může objevit každý. Je tam neustále, i když jsme obklopeni hlukem. Stát ve sprše, nechat si vodou omývat hlavu, sedět u praskajícího ohně nebo se projít po poli – to vše může být zážitek dokonalého ticha.
Erling Kagge
Jak se peče čaj
Už v dobách dávno minulých hledali naši předci způsob, jak se zahřát. Zkusme si proto po jejich vzoru připravit pečený čaj. Letos jsem ho zkoušela poprvé a překvapilo mě, jak jednoduché to je. Zkrátka jsem doma pobrala všechno zbylé a třeba taky trochu potlučené ovoce, omyla jsem jej, očistila a dala do pekáčku. Využít se takto dají jablka, hrušky, borůvky, švestky a spoustu dalšího. Podle kyselosti zvoleného ovoce je pak potřeba ke směsi přidat cukr – a to poměrně dost cukru (i když nejste zastánci příliš sladkých jídel) a šťávu z citronu. Pomyslnou třešničkou na dortu je koření – doporučuji určitě skořici, hřebíček, badyán, ale je možné využít i jiné. Celá směs se zakryje a peče asi 30 minut v troubě na 180 stupňů. Poté se odryje a peče ještě dalších 15 minut. Cílem je, aby ovoce pustilo šťávu. Na závěr plníme směsí vyvařené zavařovací sklenice, aby nám směs déle vydržela.
Horká čokoláda trochu jinak
A nyní přichází na řadu pravá čokoláda. Ale jak ji udělat trochu zajímavou? K základní směsi plnotučného mléka (kravského nebo veganského) a hořké čokolády, vařené v rendlíku na mírném plamenu, přidáme trochu tekuté smetany ke šlehání a oříškového másla (třeba arašídové nebo lískooříškové). Oříškové máslo čokoládu obohatí o další důležité živiny a také o chuťový rozměr. Kdo má rád něco pro ozvláštnění, může k základní směsi místo oříškového másla přidat třeba levandulový sirup nebo karamelové salko. Takto je čokoláda poměrně vydatná sama o sobě, kdo si ale potrpí také na vizuální stránku podávání, doplní čokoládu o šlehačku, kakao a celou skořici.
Jablko v netradičním županu
Podzimní sklizeň je v našich končinách spojená s jablky. Způsobem, jakým zužitkovat i ta „nepovedená“ je moštování. Na horké jablko budeme kromě moštu používat také pomerančovou šťávu a opět oblíbenou vánoční kombinaci koření – skořice, hřebíček, kardamon a badyán (a kdo chce, přidá také vanilku). Nápoj je možné připravit také v mikrovlnce, což mám velmi ráda, protože mi to šetří čas. Ti, kteří by si i v tomto případě přáli něco nového, mohou smíchat svařený mošt s uvařeným čajem rooibos a zázvorem (a případně také špetkou chilli). Zahřívací efekt je poté zaručen.
Nakládaný zázvor pro zdraví
Abych vyhnala bacily ze svého těla, volím ráda (také třeba jako dárek pro své blízké) zázvorovou směs. V době nachlazení je to první přírodní pomocník, který využiji, než sáhnu po lécích a pilulkách. Protože jsem milovník jednoduchých řešení a nedokážu dočíst recepty k přípravě do konce, posílám i vám jednoduchý postup. Zázvor očistíme, část nakrájíme na plátky a část nastouháme na struhadle. Očistíme a na kousky nebo tenkté nudličky nakrájíme také chemicky neošetřený citrón. Všechny suroviny je možné také rozmixovat, pokud je pro vás zázvor příliš štiplavý a pálivý. Celou směs dáme do čisté zavařovací sklenice a vrchovatě zalijeme medem. Pro vůni můžeme doplnit také koření. Zavřenou směs necháme v lednici tři dny uležet. Poté vždy nabíráme lžičkou, kterou zalijeme horkou vodou (a odvážlivci ji mohou jíst napřímo).
Krásné a hřejivé dny plné pohody přeje vaše Any