Ve třetím díle Atlasu péče o sebe opět zabrousíme do fyzické složky péče o sebe, a to k dýchání. Jak se říká, bez všeho ostatního – bez jídla a pití – nějakou dobu vydržíme, ale bez dechu zkrátka nemůžeme žít. Naše dýchání má také vliv na to, jak se cítíme. Má proto zároveň velkou moc uklidnit nás. A to je důvodem, proč jej zahrnuji právě do Atlasu péče o sebe. Prostřednictvím dýchání můžeme najít zcela bezplatný způsob jak si pomoct.
I když se nám dýchání jeví jako něco, co přece děláme automaticky, většina z nás automaticky nedýchá úplně správně. Zkusme se tedy dýchání věnovat více a vyzkoušejme si dvě krátká cvičení.
Během toho prvního se budeme zhruba po dobu pár minut soustředit na svůj dech a na své tělo. 3krát se se zavřenýma očima zhluboka nadechněte, vydechněte a pojmenujte 4 věci, které před sebou nebo kolem sebe vidíte (pracovní stůl, okno, květináč nebo cokoliv jiného). Poté se opět 3krát nadechněte, vydechněte a pojmenuje 3 věci, které slyšíte (mluvící kolegy, zvuk ptáků z otevřeného okna nebo třeba hučení kávovaru). Následně opět zavřete oči a třikrát se nadechněte, vydechněte a pojmenujte 2 věci, které cítíte (může to být teplo, vůně parfému, vůně nějakého jídla a tak podobně). Toto cvičení slouží k tomu, aby nás přeneslo do současného momentu a odvedlo nás od chaotické a přetížené mysli. Mnohdy si při tomto cvičení uvědomím, že mám vlastně hlad nebo žízeň nebo, že je kolem moc hluku a proto se mi stres, kterému čelím, snáší hůře.
3x nádech, výdech – Co vidím?
3x nádech, výdech – Co slyším?
3x nádech, výdech – Co cítím?
Druhé cvičení slouží k uvolnění počínající úzkosti. Jeho podstatou je soustředění se na nádech a výrazné prodloužení výdechu. Přiznám se, že nemám ráda určování dob nádechu a výdechu, protože každý z nás má svůj vlastní vhodný rytmus. V počátku se ale můžete zkusit nadechnout nosem po dobu asi 3 dob, následně dech na 2 vteřiny zadržet a poté dlouze ústy vydechovat, dokud nenapočítáte alespoň do 5 (ideálně ještě déle). Poté opět dvě doby počkejte s dalším nádechem. Při opakování tohoto cyklu by se vaše tělo mělo začít uvolňovat a měli byste cítit snížení napětí. Toto cvičení je náročnější a je dobré jej proto zkoušet vícekrát po delší čas, než dosáhnete kýženého efektu. Jestli vás zajímají další způsoby, jak si dechem pomoci, můžete navštívit web projektu NEVYPUSŤ DUŠI, který pomáhá otevírat téma duševního zdraví v naší společnosti.
S dechem úzce souvisí vůně – aroma, a tedy také aromaterapie jako alternativní způsob léčby pomocí vůní. I když nejsem odborníkem v této oblasti, sama na sobě pozoruji, že vůně dokáže navodit určitý pocit, vzpomínku nebo rozpoložení. Tím, že vdechujeme vůně tak můžeme částečně ovlivnit nebo řídit svou náladu (náladu samozřejmě ovlivňují také mnohé jiné faktory). Aromaterapii si můžeme dopřát v různých částech dne a při všemožných činnostech – od vaření, sledování televize, dopřání si masáže až po vonnou horkou koupel. Všechny tyto možnosti máme bez ohledu na to, jestli je doba covidová nebo nikoliv. A to je nesporná výhoda.
Mým tipem na jednoduchou aromaterapii je vytvoření vonných pytlíčků. Potřebovat k nim budete pouze textilní pytlíčky (např. z galanterie nebo dárkového obchodu). Tyto pytlíčky stačí naplnit obyčejnou rýží, kterou předtím smícháte s několika kapkami esenciálního oleje. Rýže poslouží jako prostředek, který vůni udrží a umožní, aby se přes látku pytlíčku linula ven. Můžete si takových pytlíčků udělat více pro různé účely a převážet je kamkoliv se vám zachce. Níže přikládám přehled toho, jaké vůně můžete použít k jakému účelu.
Stejně jako vůně můžou pomáhat, mohou také škodit (alergikům, astmatikům, těhotným ženám a podobně). Proto buďte se užívám vůní vždy opatrní a obezřetní.
Na dýchání je důležité to, že nad ním máme moc. I když se tedy cítíme naprosto bezradní a bezmocní, nad svým dechem stále máme nadvládu. A právě proto nám tento věrný služebník může kdykoliv přispěchat na pomoc. Myslete tedy na to, že:
Dech je králem mysli (B.K.S. Iyengar)
Spoustu klidných a hlubokých nádechů vám přeje vaše Any. Ať se vám dýchá s lehkostí.